Minden, ami a szemmel és a látással kapcsolatos

Éles látás

Éles látás

Mire jó a szemtorna?

2020. január 15. - focusmed

 A szemtorna körül sok félreértés forog közkézen. Az egyik szélsőséges vélemény, hogy szemtornával bármilyen szembetegség gyógyítható. A másik, hogy a szembetegségek örökletesek, ezért a szemtorna nem ér semmit. Az igazság most is középen van. Ismerjük meg a szemtorna valódi jelentőségét, és ennek megfelelően használjuk!

pexels-photo-1172784.jpeg

A szemünket izmok bonyolult rendszere irányítja a megtekinteni kívánt tárgy felé. Ráadásul a két szemet függetlenül mozgatják ezek az izmok, hiszen közelre nézve enyhén kancsalítani kell, távolabbra nézve viszont párhuzamosan áll a két szem. A szemlencsék fókuszálását is izomok végzik, ha közelre nézünk, akkor a sugártest izmai megfeszülnek, a szemlencse domborúbbá válik, távolra nézve viszont elernyednek ezek az izmok, a szemlencse laposabb lesz. Ezeknek az izmoknak a működésében bekövetkező legkisebb zavar is a látás gyengüléséhez vezet. Legtöbbször a zavar ideiglenes, és némi pihenés vagy éppen mozgás megoldja a problémát, ám a végtelenségig nem tolerálja a szem a túlterhelést, és idővel maradandó károsodás léphet fel.

Lazítás

Ahogy a lábunk, a karunk, vagy a hátunk is el tud gémberedni, ha sokáig ugyanabban a helyzetben kell tartanunk, úgy a szem izmai is ki tudnak fáradni. Ez tipikusan akkor történik, ha sokáig kell egy irányba nézni, vagy egy bizonyos távolságra fókuszálni. Tévézés, számítógépes munka, autóvezetés, olvasás során jelentkeznek ilyen tünetek. Ilyenkor magától értetődő, hogy pihentetni kell a szemet, pontosabban: ellentétes módon használni, vagyis ahogy a lábunkat megmozgatjuk, és új pozíciót keresünk neki, úgy a szemünkkel is más távolságra kell nézni, hogy pihenhessenek az eddig túlterhelt izmok, és a többi legyen aktívabb. 

Gyakorlat: Különösen a távolra tekintésre van ritkábban alkalmunk a városi életmód, az irodai munka miatt, ezért naponta többször tudatosan keressünk olyan távoli épületeket, hegyeket, felhőket, amiket néhány percig alaposan megfigyelünk!

pexels-photo-821948.jpeg

Tréning

A túlterheléssel ellentétes probléma, ha nem használjuk, nem terheljük eléggé a szemmozgató izmokat. Különösen a pontos fókuszálásról mond le gyakran az ember felnőttkorban, mivel már nem vizsgálja meg alaposan a tárgyak felszínét, elég neki, ha felismeri, hogy például egy almát tart a kezében, de hogy annak pontosan milyen mintázatai vannak, azt meg sem nézzük. A gyereben még nem alakultak ki a fogalmak pontos határai, ezért kénytelen sok információt gyűjteni a külvilágról, még nem tudja, melyik információ fontos, és melyik kevésbé. A felnőtt ezzel szemben átsiklik a részletek fölött, és idővel elsorvad a fókuszáló képessége. Ezt a folyamatot sajnos másik oldalról elősegíti az öregedés hatása, melynek okán a szöveteink amúgy is egyre rugalmatlanabbakká válnak, és ellenállnak a finom mozgásoknak. 

Gyakorlat: Válasszunk magunknak egy érdekes textúrájú felületet, és alaposan vizsgáljuk meg a rajta látható formákat. Még a monitor előtt is gyakorolhatjuk ezt, hiszen ha odafigyelünk, érzékelhetjük a betűket alkotó pixeleket, míg alapjáraton csak a betűt magát érzékeli a szemünk. Vizsgáljunk meg több, eltérő távolságban lévő tárgyat!

Könnytermelés

A feszült, stresszes, monitor előtt végzett munka másik következménye, hogy kevesebbet pislog az ember, ezáltal a szem felszíne kiszárad, szabaddá téve az utat a kórokozók előtt, és csökkentve bizonyos tápláló anyagok bejutását az erekkel el nem látott szövetekbe, például a szaruhártyába. 

Gyakorlat: Nem nehéz kitalálni: mikor szünetet tartunk a munkában, vagy akár autóvezetés közben, akkor tudatosan pislogjunk néhányszor, majd ezt ismételjük meg percenként a pihenő végéig, hogy a pislogás révén a termelődő könny eljuthasson a szemfelszín minden pontjára.

pexels-photo-415176.jpeg

Nem szemtorna, de mégis...

Amikor a testünk egészét tornáztatjuk, akkor ez áttételesen a szemünkre is jó hatással van. Ennek oka, hogy a mozgás miatt javul a szövetek oxigénellátása, gyorsul az anyagcsere, tápanyagban gazdagabb vér jut a szembe is. A mozgásszegény életmód a szemre is rossz hatással van, míg a sportos, energikus ember szeme is jobban teljesít. 

Abban az esetben, ha a választott mozgás igényli a jó látást, akkor a hatás még fokozottabb: tollasozni, teniszezni csak úgy lehet, ha közben a látásunkat is használjuk. 

Gyakorlat: A sportolás közben folyton változó távolságban lévő labdára fókuszálás már önmagában megtornáztatja a szemet. A test mozgásának és a látott kép koordinálásának a kihívása különösen a gyerekek esetében nagyon fontos. Számukra teljesen felesleges külön szemtornát javasolni, bőven elegendő, ha olyan játékokat játszanak, ahol folyamatosan igénybe van véve a szemük. Egy vadregényes hegyi túrán fokozottan tréningezzük a szemünket is, hiszen folyamatosan figyelni kell, hogy hová lépünk, és azt is, hogy merre vezet az út.

Táplálkozás

Ahogy a fittnesz sem korlátozódik a mozgásra, hanem egész életformát jelent, úgy a szemtorna sem korlátozódik a gyakorlatokra, hanem együtt kell hogy járjon a szem megfelelő táplálásával. A szem szövetei rengeteg vitamint és antioxidánst igényelnek. A látás bonyolult biokémiája feladja a leckét a tápanyagellátásnak is, ezért a jó látás érdekében nem mindegy, hogy milyen ételeket fogyasztunk!

Gyakorlat: Iktassunk be az étrendünkbe minél több flavonoidokban gazdag színes gyümölcsöt, de a sárgarépában található A-vitamin is feltétele a szem optimális működésének.

A bejegyzés trackback címe:

https://eleslatas.blog.hu/api/trackback/id/tr6515401012

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása