Tedd a szívedre a kezed! Hány kávét iszol naponta? Az irodai dolgozók, akik gyakran napi 8-10 órán át merednek folyamatosan a monitorra, akár napi 4-5 kávét is ledöntenek, hogy ne érezzék annyira fáradtnak magukat. Ezt a kimerültség érzést nagy mértékben befolyásolhatja a kijelzők szemre gyakorolt hatása is. Ha fárad a szemed, az általános fáradtság is erőt vehet rajtad, ezért napi plusz 2-3 kávétól nem biztos, hogy jobb lesz a helyzet. Jó hír viszont, hogy a plusz kávépénzből akár véglegesen is megoldhatod a problémát. Persze nem örök időkig kellene fizetni a 3 kávé árát*. Ha ezt az összeget egy éven át félreteszed, máris megvan egy lézeres látásjavító műtét ára.
Természetesen nem csak az irodisták életét és munkáját befolyásolja a rossz látás. Mivel az ember szemlencséje előbb-utóbb (olyan 40 éves kora körül) kezdi elveszíteni a rugalmasságát, a közelre fókuszálás egyszer mindenkinek gondot fog okozni. A szemüveg és a kontaktlencse ideiglenesen segíthetnek, de a látásromlást nem igazán tudják megakadályozni. Végleges megoldást a lézeres szemműtét kínál.

Ezzel sokan tisztában is vannak, de mivel nem ismerik a lézeres látásjavítás anyagi vonzatát, egyből kizárják a lehetőséget, és maradnak inkább a szemüvegnél vagy a kontaktlencsénél. De mennyit költünk ezekre? Egy átlagos minőségű szemüveg 2 év alatt nagyjából annyira elhasználódik, hogy nemcsak a lencsét, hanem a keretet is cserélni kell. Egy komplett szemüveg körülbelül 50 ezer forintból jön ki alsó hangon, ha nem designer keretet választunk. Ha 2 évente kiadjuk ezt az 50 ezret, attól a szemünk nem javul meg, de állandósítjuk ezt az egyre több tízezernyi költséget, hisz minél nagyobb a dioptria, annál drágább a lencse. Ez a kiadás életünk végéig elkísér bennünket, kávéban kifejezve kb. 8 kávé havonta.
Ha számszerűsítjük a lehetőségeket, talán nem is olyan nehéz a választás. Minden szemüvegesnek el kell dönteni, hogy havi 8 kávé ára egy életen át vagy napi 3 kávé ára egy éven át. Persze nem kell egy évre korlátozni a gyűjtést. Aki 3 évet ad magának a gyűjtögetésre, annak elég napi egy kávé árát megspórolni.
Ez természetesen sok pénz, de közel sem kerül annyiba, mint egy életen át szemüvegesnek lenni. A legtöbb lézeres látásjavítással foglalkozó klinikán nem szükséges egyszerre letenni a teljes összeget, igényelhető részletfizetés is. Sokan félnek attól, hogy hiába költenek el ennyi pénzt, nem javul meg a látásuk. Erre az aggályra reflektálnak a – bizonyos helyeken – szerződésbe foglalt garanciák. Vannak olyan látásjavító központok, ahol - ha a műtét valamilyen oknál fogva nem éri el a kívánt eredményt (mondjuk nem lesz 100% feletti a látás), térítésmentesen elvégzik újra a fájdalom- és kockázatmentes műtétet.
Gyakran futhatsz bele olyan akciókba, amiknek keretein belül akár 20-30%-kal olcsóbban végzik el a beavatkozást. Hol éri ez meg a klinikának? Klinika és klinika közt is van különbség. A méregdrága lézerberendezéseknek nemcsak a beszerzése, hanem a karbantartása is sokba kerül, és persze a kiváló, tapasztalt szakorvosokat is meg kell fizetni. Az ilyen komoly precizitást igénylő műtéteknél az sem mindegy, mennyire biztonságos környezetben végzik. Ezek bizony mind komoly tételek a klinikák költségvetésében, és fontos szempontok a választásnál, ezért nagyon ajánlott utánajárni, milyen is az a lézerszemészet, ami folyamatosan kedvezményes ajánlatokkal bombáz. Érdemes mérlegelni a különböző típusú kezelések ár/érték arányát is. A kényelmet és a biztonságot tekintve jelenleg a legideálisabb ár/érték arányú beavatkozásnak a FEMTO-t mondhatjuk. A FEMTO kezelés során nem érinti penge a szemfelszínt, lézer végzi a teljesen fájdalommentes műtétet, hogy pár órával később már érezhesse is a páciens, mennyire megérte az a napi 3 kávé árából finanszírozott beavatkozás.

*240 Ft/csésze kávé áron számolva, a FEMTO kezelés díja 257.000 Ft/szem